Берегиня України

Як виглядає лялька-мотанка, і чому вона так називається? Можливо ви бачили фото ляльки-мотанки в Інтернеті, чи побували в Київському Музеї іграшок, а можливо вам поталанило, і чудодійна лялечка дісталась вам у спадок від прабабусі. Українці вважали, що мотанка приносить їм багатство та успіх.

Секрети виготовлення ляльок передавалися в родині від матері до дочки. А 12 листопада, ці секрети я відкрила в стінах нашої школи, на майстер класі по виготовленню цієї містичної Лялечки-Берегині. До участі були запрошені учні всієї школи. Найбільш активні виявились діти 4А, 4Б, 5А та 9А класів.

В Україні ляльку робили із соломи, тканини, шматочків старого одягу, ниток. Наші лялечки ми робили з тканини та стрічок.

Оптимістична, весела атмосфера, велика зацікавленість в історії створення та, власне, самому виконанні іграшки надихає мене як педагога та вселяє надію на збереження традицій нашого народу та її історичної спадщини.

Дякую учням, які завітали на майстер клас і навчились виконувати автентичну іграшку. До нових зустрічей!

Анна Войцеховська,
педагог-організатор

Історична довідка

На Різдво виготовляли спеціальних ляльок із зерна. Вони символізували добрий урожай. Існувало три типи ляльок-мотанок: немовля, баба-Берегиня, наречена. При народженні дитини українці виготовляли ляльку-немовляти. Лялька виконана у вигляді немовляти в пелюшках. Її укладали в ліжечко поряд з дитиною для охорони її сну та здоров’я. Баба-Берегиня допомагала оберігати достаток сім’ї. У середину ляльки вкладали монети, зерно, вовну для збереження домашнього тепла, отримання хорошої вовни овець та грошового достатку.

Лялька-наречена захищала дівчат від пристріту і підтримувала їх. Цю ляльку багато одягали і прикрашали, так як вона символізувала придане нареченої і привертала багатого нареченого.

На кожен зав’язаний вузлик наговорюємо побажання. Можна молитву, можна просто «на здоров’я», на «добробут» і тд.

При рівнянні ляльки, обрізанні зайвих ниточок говоримо заговір: «нитку відрізаю - все лихе недобре від себе відтинаю, коли нитка перегниє, все лихе недобре у землю піде». Слідкуйте, щоб не обрізати дуже багато, бо можна відмовитися і від хорошого у житті.

Для виготовлення власної ляльки-мотанки підготуйте:

  • клаптик білої тканини (15х15см) для голови,
  • кольорові клаптики тканини (9х9 см для ручок, 8х15 см для спіднички та 4х7 см для фартуха),
  • шматочок синтепону або вати,
  • нитки (лляні, шерстяні, бавовняні тощо), нитки муліне або трикутничок квітчастої тканини (для волосся або хустки).

Берегиня України Берегиня України Берегиня України Берегиня України