Виявляється, у нашій школі вчився відомий у місті краєзнавець, геральдист, старший науковий співробітник відділу історії Кіровоградського обласного краєзнавчого музею Костянтин Шляховий. Ми мали нагоду поспілкуватися з ним та розкрити не лише малодосліджені сторінки історії нашого навчального закладу, а й записати спомини вихованця про рідну школу...

До першого класу Костянтин пішов у 1963 році – тоді школа знаходилася на вулиці Острівській (на самій набережній Інгулу). «Там була капітальна будівля! – підкреслює Костянтин Шляховий. – Її знищили вже в 90-х». У цьому приміщенні він навчався 2 роки, після чого, згідно його спогадів, їхній клас продовжив навчання неподалік: на Чечорі (мікрорайон вище вулиці Острівської) – в двох одноповерхових приміщеннях. Головний корпус школи був на розі провулку Плетеного і вул. Рівненської – у тому самому приміщенні, де свого часу навчався літератор, голова Директорії УНР Володимир Винниченко (в колишньому Биковському народному училищі імені Жуковського). Наразі в тому приміщенні випробувальна будівельна лабораторія.

Молодші класи знаходилися поруч на вул. Рівненській, в будинку, в якому раніше мешкав відомий український письменник Юрій Яновський.

«З перших класів пам’ятаю прибиральницю Полю, яка жила біля річки. Вона калатала у масивний дзвін, скликаючи всіх на уроки, – перебирає сторінки пам’яті Костянтин. – Моєю першою вчителькою була Лідія Михайлівна. А директора школи на вулиці Островського чітко пам’ятаю: Йосип Володимирович Вайсбурт. Завуч – Ніна Нікіфорівна Помпарь».

«Зі школою межував кондитерський цех, де пекли печиво. Дуже запам’ятався аромат печива! А на Чечорі (вулиця Рівненська і провулок Плетений) був ковбасний цех – цей ковбасний аромат супроводжував наше навчання», – з посмішкою згадує Костянтин Шляховий.

Після цього, за свідченням самого Костянтина, навчання в 22-ій школі у 1968-1969 н.р. продовжилося на вулиці Шевченка, в приміщенні старого корпусу нинішньої гімназії імені Шевченка. «Поруч із нашим навчальним приміщенням був аптечний склад. Часто біля нього без нагляду лежали ящики з усілякими ковбочками, флакончиками... Ми брали їх – і робили з них якісь «бомбочки» – «хімічили», коротше».

А наступні роки (1969 – 1973) майбутній краєзнавець здобував освіту вже на Гірничому...

Таким чином, Костянтин Шляховий – на 100% учень нашої 22-ої. Пишаймося такими вихованцями та творімо далі славні традиції школи!

Василь Левицький, керівник Клубу журналістики